Haber

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen: ‘Partimize Türkiye’de en fazla oy artışı sağlayanlardan biri Çankaya’da oldu’

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Abidinpaşa Konağı Milli Gayret Müzesi’nin açılış töreninde; “Partimizin Türkiye’de en yüksek oy artışlarından biri Çankaya’da oldu, tesadüf değil, halka giderek ilkleri hayata geçirmekle oldu. Çankaya’da partimizin oyu son seçimde yüzde 54,5 idi, 74 aldık. Partimizin oyu 20 puan fazla. Neden Orada Millet İttifakı olduğu için Çankaya’da tüm Millet İttifakının oyu aldık ama Millet İttifakının toplam oyu yüzde 70 oldu, nasıl 74 aldık? AK Parti ve MHP seçmeninden yüzde 4 daha fazla, biz Çankaya’dayız, bunu Çankaya’da başardık, belediye hizmetlerinden memnun olduğu için Çankaya’da da bu oylara ulaşma fırsatı yakaladık, bu da teşkilatımızın başarısıdır. Artık vaatlerle konuşmuyoruz, icraatlarımızla konuşuyoruz. Çankaya, Mustafa Kemal Atatürk’e layık olmak için ‘İleri, daima ileri’ diyecek. “Ve o, Atatürk’ün yolundan asla sapmayacaktır” dedi.

Aslına uygun olarak restore edilen Abidinpaşa Konağı, teknolojik açıdan donanımlı bir müzeye dönüştürüldü. Abidinpaşa Konağı Milli Emek Müzesi’nin açılışı; Bugün Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in himayesinde gerçekleştirildi.

Açılış törenine; CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP eski Genel Başkanı Hikmet Çetin, eski Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş; Toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcıları Ensar Aytekin, Gamze Taşcıer, Zeliha Aksaz Şahbaz, Gül Çiftçi ve Koza Yardımcı, CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, milletvekilleri, ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı.

Tören öncesinde Seymen gösterisi gerçekleştirildi. Tarihçi-yazar Sinan Meydan, Milli Mücadele ve Ankara’yı anlatan bir sunum yaptı. Ardından açılan Abidin Paşa Müzesi’nin görselleri gösterildi. Son olarak Çankaya Belediyesi’nin 10 yıllık faaliyetlerini anlatan video gösterimi yapıldı.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen şunları söyledi:

“Ankara’da gerçekten bir ilk, Anıtkabir’e gelen her vatandaşımızın bu müzeye de gelmesi için girişimlerde bulunuyoruz. Çankaya Belediyesi halkın belediyesidir, kârın değil. Çankaya Belediyesi kârın değil, milletin hizmetindedir.” Her CHP’li belediye başkanı gibi milletin olanı millete iade edilir.” En güzel örneklerden biri de bu tarihi konaktır, kâr amacıyla açılmamış, Kurtuluş Savaşı’nı anlatan bir müzeye dönüştürülmüştür.

“BELEDİYEMİZE 11 YENİ KREŞ KREŞİMİZ EKLEDİK, GELDİĞİMİZDE 5 KREŞİMİZ VARDI”

Çankaya’da 10 yılda ilklere ve rekorlara imza attık. Bu 10 yılda Çankaya’ya 113 yeni park kazandırdık, 1 santimetre kare araziyi imara açmadık, 113 parkla Çankaya’ya toplam 1 milyon 620 bin metrekare yeşil alan kazandırdık. Ayrıca 58 dönümlük İsme İnönü Parkı, 62 dönümlük Zafer Parkı ve 750 dönümlük Bademlidere Cumhuriyet Parkı da yer alıyor. Bu 3 park belediyenin tescilli mülkiyetinde, burada herhangi bir imar değişikliği yapmadık, yemyeşil parklara dönüştürdük. Popülist belediyeciliğin en büyük farkı da budur. Belediyemize 11 yeni kreş ekledik, geldiğimizde 5 kreşimiz vardı. Vatandaşlarımızın Kızılay belediye binasına gelmeden kendi mahallelerinde hizmet alabilmeleri için Çayyolu, Yıldız ve Ümitköy’de 3 yeni hizmet binası açtık. 4 yeni kültür merkezi açtık, en büyük kültür merkezimizin inşaatı Eskişehir Yolu üzerinde devam ediyor. 2 adet kapalı yüzme havuzu; Erdal İnönü ve Mustafa Kemal Atatürk kapalı yüzme havuzlarını ve spor salonlarını açtık. Çankaya’da bir ilk olan, Ankara’nın en büyük kapalı buz pateni salonu Çankaya Belediyesi Bülent Ecevit Kapalı Buz Spor Salonu’nun açılışını Oran’da gerçekleştirdik. TED Üniversitesi ile birlikte 19 yeni Çankaya Evi ve kız öğrenci yurdunun açılışını yaptık. Engelli vatandaşlarımıza Aşık Veysel Manisiz Yaşam Merkezi’nin açılışını yaptık.

“ÇANKAYA BELEDİYESİ İFTAR ÇADIRLARINA 10 YILDA 1 MİLYON 250 BİN VATANDAŞ GELDİ”

Bizim belediyecilik anlayışımızda hayatın her alanında belediyelerin olması gerekir. Okullar Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ve bakanlığın tadilat, tadilat yapması gerekiyor ama biz bunu kabul etmiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı yapmazsa CHP’li Çankaya Belediyesi o okulu yenileyecek. Diyanet İşleri Başkanlığı camilerimizi yenilemezse Çankaya Belediyesi o camiyi yenileyip yenileyecek. Çankaya’da ilk kez ramazan ayında iftar çadırları kurduk ve bu 10 yılda Çankaya Belediyesi’nin iftar çadırlarına 1 milyon 250 bin vatandaş geldi. Siz bölgeyi boş bıraktığınızda o cemaatler ve tarikatlar vatandaşlarımızın yanına gidiyor, biz orayı boş bırakmadık, asla boş bırakmayacağız, her zaman vatandaşlarımızın yanında olacağız.

“EVİN KADINLARINA HEM HALK KARTI HEM YEMEK KARTINI VERİYORUZ”

Mesleki eğitim kurslarımızla en yoksul mahallelerdeki 62 bin kadınımızın 4.800’üne istihdam sağladık. Evlerinden çıkamayan 62 bin kadını kültür gezileriyle Konya Mevlana, Safranbolu, Amasra ve Çanakkale’ye götürdük. Sosyal belediyecilik anlamında yaptığımız her şey Çankaya’da bir ilkti. Halk Kartı; 2 bin lira nakit desteği sağlıyoruz, Yemek Kartı yani karta para yüklüyoruz. İhtiyaç duyduğu her şeyi piyasadan alabileceği gibi Halk Kart’tan da nakit çekebiliyor. Hanenin hanımına hem Halk Kartını hem de Yemek Kartını veriyoruz. Sıhhat Kart, bu da bir ilk, özel hastane ve polikliniklerle anlaşmalar imzaladık. Çankayalı olmak yeterli, vatandaşlarımıza yüzde 10 ile 50 arasında indirim yapılıyor.

“SOSYAL YARDIMLARDA BELEDİYE TARİHİNİN TOPLAMININ 18 KATINI ÖNCE SAĞLADIK”

Son 2 yılda 2 projeyi hayata geçirdik. Öncelikle bu ekonomik kriz ortamında belediyemizde her akşam 4 bin üniversite öğrencisine ücretsiz yemek veriyoruz. Aynı şekilde Çankaya’da her öğle yemeğinde ilkokul öğrencilerine sıcak yemek dağıtıyoruz. Gelir düzeyi en düşük 18 mahalleyi belirledik. Her öğleden sonra 3 bin ilkokul öğrencisinin masasına sıcak yemek dağıtılıyor ve bunu Türkiye’de tek yapan biziz. Bu iki dönemde Çankaya Belediyesi’nin 30 yıllık tarihinde yapılan toplam yatırımın 6 katını gerçekleştirdik. Sosyal yardım konusunda önceki belediye tarihinin toplamının 18 katını hayata geçirdik. Bütün bunları bir kuruş borç almadan, kredi kullanmadan yaptık.

“ÇANKAYA MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E YAKIN OLMAK İÇİN ‘İLERİ, HER ZAMAN İLERİ’ DİYECEK VE ATATÜRK’ÜN YOLUNDAN ASLA BIRAKMAYACAK”

Partimizin Türkiye’deki en yüksek oy artışlarından biri Çankaya’da yaşandı. Tesadüf değildi, halkın yanına giderek ilk adımları hayata geçirmekle oldu. Yüzde 58 olan belediye oyumuzu önce 64’e, sonra 74’e çıkardık. 64’ten 74’e bu yükseliş partimizin Türkiye’deki toplam oyu yüzde 0,6 artırdı. Çankaya’da son seçimde partimizin oyu yüzde 54,5 idi, 74 oy aldık, partimizin oyu 20 puan fazla. Niye, orada Millet İttifakı olduğu için Çankaya’da bütün Millet İttifakının oylarını aldık. Ama Millet İttifakının toplam oyu yüzde 70, nasıl yüzde 74 aldık? Yüzde 4 fazlası AK Parti ve MHP seçmeni. Çankaya’da bunu başardık, belediyenin hizmetlerinden memnun kalması nedeniyle Çankaya’da da bu oylara ulaşma imkanımız oldu. Bu aynı zamanda kuruluşumuzun da başarısıdır. Artık vaatlerle konuşmuyoruz, yaptıklarımızla konuşuyoruz. 10 yıllık dönemimizde halkımızla birlikte başımız dik hizmet ettik. Biz halkın belediyesiyiz, her zaman menfaat karşılığında halkımıza hizmet edeceğiz. Bizler doların yeşilini değil, ağacın yeşilini seven insanlarız ve böyle çalışmaya devam edeceğiz. “Çankaya, Mustafa Kemal Atatürk’e layık olmak için ‘İleri, daima ileri’ diyecek ve Atatürk’ün yolundan asla sapmayacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu