Ekonomi

First Solar ve Qcells panelleri ABD’de önemli bir yeşil etiket kazandı

Önde gelen iki güneş paneli üreticisi First Solar ve Hanwha Qcells, ürünlerini EPEAT çevre derecelendirme sistemine kaydettirerek ABD devlet alımlarında tercih edilen bir seçenek haline geldi. Bu duyuru bir endüstri grubu tarafından yapılmıştır ve Biden yönetiminin federal alıcıların Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından tavsiye edilenler gibi üçüncü taraf standartlarına uyan sürdürülebilir ürünlere öncelik vermesini zorunlu kılması nedeniyle önemlidir.

Enerji ve su verimliliği, geri dönüştürülmüş içerik ve güvenli üretim uygulamaları kriterlerini içeren güneş panelleri için EPEAT standardı, EPA’nın tavsiyeleri arasındaydı. Her iki şirketin de bu standartlara uyumu, ürünlerinin daha düşük karbon yoğunluğuna katkıda bulunan ABD’deki üretim tesisleri sayesinde kolaylaşıyor.

EPEAT kriterlerini karşılayan yedi ürünü ile First Solar ve Hanwha Qcells, federal projeler için tercih edilen tedarikçiler olma konumundadır. Federal hükümetin, Başkan Joe Biden’ın 2032 yılına kadar %50’lik bir ara hedefle 2045 yılına kadar federal binaları karbonsuzlaştırmayı amaçlayan iklim değişikliği gündemi doğrultusunda önemli bir güneş paneli alıcısı olması bekleniyor.

Bu yılın başlarında yönetim, Savunma Bakanlığı’nın bir parçası olan Virginia’daki Pentagon genel merkezine güneş panelleri yerleştirme planlarını açıklamıştı. Bu hamle, federal operasyonlarda sürdürülebilir uygulamalara verilen önemin arttığının altını çiziyor.

Qcells’in sürdürülebilirlikten sorumlu kıdemli direktörü Kelly Weger, EPEAT eko-etiketinin önemini vurgulayarak şunları söyledi: “EPEAT eko-etiketi, şeffaflığa ve sürdürülebilirliğe değer veren müşterilerin ürünlerimizi bulmasını ve bizimle çalışmasını kolaylaştıracak.” Weger, ABD’de monte edilen ve sürdürülebilir şekilde üretilen güneş enerjisi ürünlerinin federal hükümetin iklim hedeflerine ulaşmasını destekleyeceğini vurguladı.

Küresel Elektronik Konseyi Başkanı Bob Mitchell, diğer bazı üreticilerin de güneş panellerini EPEAT standardı altında tescil ettirmek istediklerini belirtti. Mitchell, sorumlu bir şekilde üretilen panellere yönelik küresel talep arttıkça şirketlerin katılımının da artacağını öngörüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

golyakaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu