Haber

Serik’te Zeytin Hasadına Başlandı

Antalya’nın Serik ilçesinde bu yıl zeytin rekoltesi düşük olsa da üreticiler hasada başladı.

Antalya’nın en değerli tarımsal üretim merkezlerinden biri olan Serik’te son dönemde seracılığın yanı sıra zeytincilik de ön plana çıkmaya başladı. 16 bin 620 dönümlük zeytin bahçesinin yaklaşık 9 bin 380 dönümü sofralık olarak üretiliyor. Geriye kalan miktar petrol için kullanılırken, yıllık üretim 27 bin 83 tona ulaşıyor.

Bu yıl zeytinde istenilen verimi alamadıklarını belirten üretici Ali Karaca, “Toplanan zeytinleri yağ elde etmek için fabrikaya götürüyoruz. Verimin azalmasında hava koşullarının etkili olduğunu tahmin ediyoruz. Eşimle birlikte hasat yapıyorum ve abla, zeytin hasadı zordur, sene boyu bakım yaparsın, ağaç 3 yaşındadır.” “Vakti gelince zeytin üretmeye başlar” dedi.

Söylediği müzikle hasada renk kattığını belirten Karaca, “Bütün şarkılarımı eşim için söylüyorum. Onu daha iyi çalışması için motive ediyorum, mutlu ediyorum. Bu sayede yorgunluğu da gidiyor.”

Zeytinle çalışmanın zor olduğunu belirten Kâfi Karaca, “Eşimle tırmıkla hasat yapıyoruz. Geçen gün yağan dolu, zeytinleri hep dibe döktü. Bir haftadır toplamaya çalışıyoruz.” – ANTALYA

habersaraykoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu