Ekonomi

Almanya, Rusya’dan ülkedeki 4 başkonsolosluğu kapatmasını istedi

Alman hükümeti, Rusya’nın ülkedeki 4 başkonsolosluğunu yıl sonuna kadar kapatmasını istedi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christofer Burger, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, Rusya’nın Nisan ayında 350 Alman işçinin Rusya’daki varlığına son verme kararı aldığını belirterek, bu sayının büyükelçilik ve konsolosluklardaki çalışanların yanı sıra Alman okullarındaki çalışanları da kapsadığını sözlerine ekledi. ve Rusya’daki Goethe Enstitüsü. dahil olduğunu hatırlatıyor.

“Rus hükümetinin gerilimi tırmandırmak için adım attığını” vurgulayan Burger, bu haksız kararın Alman hükümetini Rusya’da tüm alanlarda önemli kesintiler yapmaya zorladığını kaydetti.

Alman hükümetinin Rusya’da asgari diplomatik varlığı sürdürmeyi hedeflediğini belirten Burger, Rusya’daki üç Alman başkonsolosluğunun Kasım ayı sonuna kadar kapatılacağına işaret etti.

Son başvuru tarihi 31 Aralık 2023

Sadece Moskova’daki Alman Büyükelçiliği ile Saint Petersburg’daki Başkonsolosluğun hizmet vermeye devam edeceğini vurgulayan Sözcü Burger, “Bu nedenle Almanya’da faaliyet gösteren 5 (Rus) başkonsolosluktan 4’ünün faaliyet ruhsatlarını geri çekme kararı aldık. .” dedi.

Kararın bugün Rusya Dışişleri Bakanlığı’na bildirildiği bilgisini paylaşan Burger, Rusya’nın bu yöndeki çalışmalarına bir an önce başlamasını ve en geç 31 Aralık 2023 tarihine kadar tamamlamasını talep ettiklerini kaydetti.

Sözcü Burger, Rusya’ya Almanya’da büyükelçilik ve başkonsolosluk ile hizmet vermesine izin verileceğini de sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu