Haber

CHP, HDP ve İYİ Parti’nin grup önerileri TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmedi.

CHP, HDP ve DÜZGÜN Partisi’nin gündeme ilişkin grup önerileri TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmedi.

Gündem dışı konuşmaların ardından siyasi parti gruplarının önerileri ayrı ayrı masaya yatırıldı.

İYİ Parti’nin “Üniversite öğrencilerine verilen burs ve eğitim kredileri” araştırma komisyonu kurulması önerisi, HDP’nin “kayırmacılık sonucu kadro ağına verdiği zararın araştırılması” ve CHP’nin “vesayet” kararları bugün ön görüşülecek. Parlamento üzerindeki yürütme organı”. , kabul edilmedi.

Genel Kurul’da AK Parti Grubu’nun gündem ve çalışma saatlerine ilişkin önerisi kabul edildi.

Buna göre, 50/d ile araştırma görevlisi alımını içeren yasa tasarısı gündemin ilk sırasına, Türkiye Arkeoloji ve Kültür Varlıkları Vakfı Kanun Teklifi ise ikinci sırayı aldı.

Genel Kurul 28 Şubat Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri saat 24.00’e kadar çalışacak.

“Gençler 14 Mayıs 1950’deki gibi ‘yeter’ diyecek”

İYİ Parti Kümelenmesi’nin önerisi üzerine konuşan Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, okulların açık olduğu 14 Mayıs’ta yapılan seçimleri eleştirerek, “İktidar gençlere ‘oy vermeyin’ diyor.” ifadelerini kullandı.

Gençlerin okudukları ilde seçmen olmalarını öneren Örs, İYİ Parti olarak bu süreci kaçırmaları halinde onları ikamet ettikleri şehre ücretsiz olarak götürmeyi taahhüt ettiklerini belirtti.

AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Avrupa’da bazı ülkelerdeki yurt kapasitelerini paylaştı.

İspanya’da 91 bin, Almanya’da 291 bin, Fransa’da 365 bin, İngiltere’de 550 bin, Hollanda’da 113 bin yatak kapasitesi varken, Türkiye’de sadece kamunun sunduğu 800 bin yatak kapasitesi varken; Özel, kamu ve üniversitelerin sunduğu toplam yatak kapasitesinin de 1 milyon 100 binin üzerinde olduğunu belirtti.

Eğitim maliyetlerinin düşürülmesi için her türlü adımı attıklarını ve tüm bunlara karşılık öğrencilerin her seçimde AK Parti’ye güçlü destek verdiklerini söyleyen Maviş, “14 Mayıs’ta öğrenciler hepinize bir kez ‘yeter’ diyecek. yine 14 Mayıs 1950’de olduğu gibi. diyecek.” değerlendirmesini yaptı.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, anayasal literatüre bakıldığında parlamenter sistem için değil başkanlık sistemi için “katı kuvvetler ayrılığı” ifadesinin kullanıldığını açıkladı.

Aydın, “Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçmesine rağmen tamamen millet iradesine dayalı olarak yasama, yargı ve yürütmeyi güçlendirerek karşılıklı koordinasyonu sağlayacak konuma getirdi.” dedim.

“‘6 partinin genel başkanları imzalayıp tamam demeden Cumhurbaşkanı etkisiz ve yetkisiz olur’ diyorsunuz. Böyle bir yöntem kabul edilebilir mi?” Aydın, “Bir yanda yüzde 50+1 oy alacak ama diğer yanda değerli parti liderleri ‘Ben ne dersem liyakatsizsiniz’ diyecekler. dedi.

“Hala bu ucube sistemi savunuyorsunuz”

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, demokrasinin temelinin istişare ve uzlaşma olduğunu vurguladı.

“Ülkeyi mahvettiniz, hala bu ucube sistemi savunuyorsunuz” diyen Erkek, “Şu anda koalisyon yok mu? AK Parti, MHP, Vatan Partisi, BBP koalisyonu yok mu?” O sordu.

Konuyla ilgili konuşan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “Biz Cumhur İttifakı’yız. ‘İttifak’ kavramı ile ‘koalisyon’ veya ‘ortaklık’ kavramları tamamen farklı kavramlardır. dünyanın karşı karşıya olduğunu düşündüğümüz tehditler ve tehlikeler.” dedi.

Genel Kurul’da yapılan kümelenme önergelerinin ardından ekibe sözleşmeli araştırma görevlisi alımını içeren yasa teklifinin müzakerelerine başlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu