Haber

İspanya’da ayrılıkçıların mahkûm edildiği isyan suçu hafifletiliyor

İspanya’da Katalonya’nın bağımsızlık teşebbüsü sonrasında yapılan yargılamaların temelini oluşturan “isyan” cürmünün hafifletilerek, “ağırlaştırılmış kamu düzenini bozma” cürmü ile değiştirilmesi için teklif sunuldu.İspanya’da hükümet, Katalonya’nın 2017’deki bağımsızlık teşebbüsü nedeniyle mahkum edilen Katalan siyasilere yönelik ana suçlamalardan biri olan “isyan” hatasının hafifletilmesi için kanun teklifi sundu. Teklife nazaran isyan hatası, “ağırlaştırılmış kamu düzenini bozma” kabahati ile değiştirilecek ve daha düşük cezalar verilecek.

Sol koalison hükümetini oluşturan iki partinin hazırladığı teklife küçük bölgesel partilerin tam takviye vereceği kestirim ediliyor. Tasarının önümüzdeki aylarda parlamentoda oylanması bekleniyor.

İspanya’ya bağlı özerk bölge Katalonya 1 Ekim 2017’de düzenlenen referandumun akabinde tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmişti. Bağımsızlık kararını tanımayan İspanya hükümeti Katalonya’yı doğrudan Madrid yönetimine bağlamış,ayrılık girişiminde rol alan siyasetçiler hakkında dava açmıştı. Yargılanan 12 kişiden dokuzuna 1822’den beri yürürlükte olan isyan cürmü yöneltilmişti.

Hapis cezaları düşürülüyor

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez geçen yıl kısmi af ilan ederek 15 yıla kadar mahkum edilen dokuz kişinin özgür kalmasını sağlamıştı. Lakin bu şahısların kamu misyonlarında bulunmaları hala yasak.

Teklif, 10 ila 15 yıl mahpusla cezalandırılan isyan kabahatini hafifleterek üç ila beş yıl mahpus cezaları öngörüyor. Ayrıyeten kamu vazifesinden men cezalarının mühletini de azaltıyor.

Söz konusu kanunla ilgili ıslahatı açıklayan Başbakan Sanchez, bunun İspanya’yı diğer Avrupa demokrasileriyle aynı çizgiye getireceğini söyledi. Ancak Sanchez, yasadaki değişikliğin 2017 yılında ülkeden kaçan eski Katalonya başbakanı Carles Puigdemont’u İspanya’ya geri dönmesi halinde, daha düşük cezadan da olsa, yargılanmaktan muaf tutmayacağını söyledi.

Carles Puigdemont liderliğindeki hükümet İspanya merkezi hükümeti tarafından görevden alınmıştı ve Katalonya Özerk Yönetimi doğrudan Madrid yönetimine bağlanmıştı. Hakkında tutuklama kararı çıkarılan Puigdemont Belçika’ya kaçmıştı. Puigemont’un iadesini isteyen Madrid’in teşebbüsleri, İspanya’daki isyan suçunun tanımı ile diğer Avrupa ülkelerindeki tanımı arasındaki fark nedeniyle sonuçsuz kalmıştı.

Teklif, merkezi hükümetle Katalonya’nın bölgesel hükümetini yöneten ayrılıkçı parti ortasındaki tansiyonu azaltmak için görüşmeleri sürdürdüğü sırada geldi. Sanchez’in azınlık hükümeti, 2023 bütçesini geçirmek için aynı Katalan partisinin desteğine ihtiyaç duyuyor.

Muhalefetten teklife eleştiri

Muhafeletteki sağcı Halk Partisi, reform teklifini eleştirerek Sanchez’i “görevde kalmak için Katalan ayrılıkçıları memnun etmekle” suçladı. Bunun ayrılıkçılara karşı bir taviz olmadığını savunan Sanchez, maddedeki ıslahatın bölgedeki tansiyonu yatıştıracağını belirtiyor.

Anketler ve seçim sonuçları Katalanların Katalonya’nın bağımsızlığını destekleyenler ve karşı çıkanlar ortasında kabaca eşit olarak bölündüğünü gösteriyor.

AP/ GY, BK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu