Haber

Sebastapolis Antik Kenti kazılarında 2 bin yıllık Roma yolu bulundu

TOKAT’ın Sulusaray ilçesindeki Sebastapolis Antik Kenti’nde yapılan kazılarda, Roma dönemine ait 2 bin yıllık yol bulundu.

Kent merkezine 69 kilometre uzaklıktaki Sulusaray ilçesinde, M.Ö. 1. yüzyılda kurulduğu tahmin edilen Sebastapolis Antik Kenti’nde ilk kazı çalışmaları 1987 yılında başladı. Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait değerli izler taşıyan antik kentte çalışmalar farklı tarihlerde devam etti. ‘Ulu heybetli şehir’ anlamına gelen Sebastapolis’te yapılan kazılarda, yakın zamanda Roma döneminden kalma 2 bin yıllık bir yol ortaya çıkarıldı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Akın Temur başkanlığındaki kazıların sona erdiğini belirten Sulusaray Belediye Başkanı Necmettin Çoruk, “Sebastapolis Antik Kenti, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma, ortasında höyük şeklinde çift surlarla çevrili bir yerleşim alanıdır. İlçemizde Sebastapolis Antik Kenti’nde çalışmalar Tokat Valiliği İl Özel İdaresi tarafından yürütülmekte olup Belediyemizin desteğiyle inşa edilmektedir.Şu anda bizi heyecanlandıran en önemli olay 2.000 yıllık bir antik kentin bulunmasıdır. Roma döneminden kalma yol. İri taşlarla döşenmiş olup şimdiki yolumuza paraleldir. Sebastapolis Antik Kenti kilise ve hamam kısmı olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Şu anda hamamdır. . Kazı çalışmalarının devam etmesini ve ülkemize kazandırılmasını istiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu