Haber

Zelenskiy, BM Güvenlik Konseyi’nden acil toplantı talep etti

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik füze hücumlarının akabinde Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nden acil toplantı talep ettiğini açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna topraklarını düzenlediği füze saldırısının akabinde Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulu’ndan acil toplantı talep ettiğini açıkladı. Zelenskiy yaptığı açıklamada, “Bugünkü Rus saldırılarının ardından BM Daimi Temsilcimize acilen BM Güvenlik Konseyinden toplantı talep etmesi talimatını verdim. Sivillerin katledilmesi, sivil altyapının tahrip edilmesi terör eylemleridir. Ukrayna, uluslararası toplumun bu suçlara karşı kararlı bir yanıt vermesini talep etmeye devam ediyor” dedi.

Kiev bölgesinin de maksat alındığı akınlarda 6 kişi hayatını kaybetmiş, 5’i çocuk 36 kişi de yaralanmıştı. Ukrayna Hava Kuvvetleri, Ukrayna topraklarına 70 füze fırlatıldığını ve 51’inin engellendiğini belirtmişti. Kiev Belediye Lideri Vitali Klitschko ise yaptığı açıklamada, Rusya’nın Kiev’i 30’dan fazla füze ile hedef aldığını belirterek, “Orduya göre, 31 füze Kiev’e fırlatıldı. 21 füze düşürüldü” sözlerini kullanmıştı.

İki nükleer santralin elektrik şebekesi ile teması kesildi

Rusya’nın düzenlediği füze saldırıları nedeniyle Khmelnytskyi Nükleer Santrali ile Güney Ukrayna Nükleer Santrali’nin ulusal elektrik şebekesi ile kontaklarının kesildiği bildirilmişti. Ukrayna Yüksek Şurası Üyesi Oleksiy Honcharenko, Ukrayna’nın güneybatısındaki en büyük ikinci nükleer santral olan Güney Ukrayna Nükleer Santrali’nin güç ünitelerinde “acil durum kapatması” yapıldığını aktarmıştı.

Khmelnytskyi Nükleer Santrali’ne yakın olan Netishyn kentinin Belediye Lideri ise, santralin güç ünitelerinin durdurulduğunu ve kentte elektrik, su yahut ısıtma olmadığını söz etmişti. – KİEV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu