Teknoloji

Tesla’nın arabaları için “üçüncü taraf uygulaması” devrimi

Tesla, üçüncü taraf uygulamaların Tesla’nın araçlarına ve güç cihazlarına erişmesine izin verecek olan Fleet adı verilen yeni bir uygulama programlama arayüzü (API) için belgeler yayınladı. . Fleet API, üçüncü taraf uygulamaların şirketin yaratımlarıyla etkileşime girmesine olanak tanır. Örneğin, üçüncü taraf bir uygulama, Fleet API’nin yardımıyla kapıları kilitlemenize ve kilidini açmanıza, ne kadar şarjınız kaldığını görmenize ve hatta Tesla’nızın klima sistemini açmanıza olanak tanıyabilir.

Tesla araçlarına yönelik üçüncü taraf uygulamalar, Fleet API’nin etkinleştirdiği neredeyse tüm işlevleri sunar. Ancak bu uygulamalar, API’nin bugüne kadar tersine mühendislikten geçirilmesi ve resmi Tesla uygulaması tarafından kullanılmasının ardından bu hizmetleri resmi olmayan bir biçimde sunmaya başladı. Bu nedenle Tesla, geliştiricilerin bunu yapmasını engellemeye karar verirse, bu üçüncü taraf uygulamalar çalışmayı durduracak ve birçok geliştiricinin bunları sunmasını engelleyecektir.

Fleet API sayesinde geliştiriciler artık Tesla tarafından desteklenmeyen bu gri alanda çalışmak zorunda kalmayacak. Geliştiriciler bu API’yi kullanarak başvurularını yasal bir biçimde sunabilecek ve bu uygulamaları başarılı işletmelere dönüştürebilecekler. Resmi API, geliştiricilere Tesla’nın araçları ve güç cihazları için uygulamalar geliştirmeleri için bir platform sağlayacak ve uygulamaların Tesla sahiplerinin istediği ancak resmi Tesla uygulaması tarafından sunulmayan işlevleri sunmasına olanak tanıyacak. Ayrıca geliştiricilerin şirketin çalışmalarından geçimini sağlamasına da olanak tanıyacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu